Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 42: Bálint

31. 12 2018 06:30 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Usmievavý chlapček veľmi statočne bojuje s oslabením svalstva celého tela v dôsledku vrodeného ochorenia, ktoré vedie k úbytku svalových buniek...

Dvojročnému Bálintovi len prednedávnom lekári definitívne stanovili veľmi zriedkavú diagnózu – spinálnu muskulárnu atrofiu. Je to vrodené ochorenie, ktoré vedie k úbytku svalových buniek a pri ktorom dochádza k postupnému ubúdaniu svalstva a schopnosti pohybovať sa. Usmievavý chlapček bojuje s oslabením svalstva celého tela veľmi statočne. Potrebuje veľa cvičiť a rehabilitovať. V tom mu pomáha milujúca rodina – predovšetkým rodičia a ďalší dvaja súrodenci. Vďaka pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 700 eur budú môcť rodičia pre Bálinta zakúpiť špeciálny polohovateľný kočík, vhodný pre dieťatko s jeho diagnózou.

Bálintova diagnóza sa prejavuje oslabením svalstva celého tela. Čo mu pomáha je pravidelné cvičenie dvakrát denne, deň čo deň, k tomu rehabilitácie. Tie si však rodina s tromi deťmi nemôže dovoliť v takom rozsahu, ako by Bálint potreboval. Dovoliť si nemôžu ani špeciálny kočík.

Od augusta Bálint dostáva špeciálnu liečbu vo forme injekcií, ktorá mu veľmi pomáha. Nedovolí svalom ďalej ochabnúť. Bálint bol vôbec prvý chlapček na Slovensku, ktorému túto liečbu aplikovali.

Dnes je po štvrtej dávke injekcií a ako hovoria jeho rodičia, liečba robí zázraky. Vie bez opory sedieť, aj keď len na pár minút. Dokáže si sám udržať fľaštičku s čajom, vie sa sám bez pomoci otočiť, keď leží a vie si nad hlavičku zdvihnúť ručičku. Keďže celkovo je jeho ľavá strana ešte veľmi slabá, používa Bálint väčšinou pravú ruku.

Na to, aby bol silnejší a vedel sa postaviť na vlastné nôžky, mal by často absolvovať špeciálne rehabilitácie. Z finančných dôvodov si to rodina dovoliť veľmi nemôže. Pre Bálinta známi organizujú zbierky, aby rodine pomohli a Bálint tak mohol absolvovať potrebné terapie. Rodičia sú veľmi vďační za každú pomoc pre ich synčeka. Bálint je pre nich zázračné dieťa, veľký bojovník, ktorý sa tak ľahko nevzdá. Veľmi ho ľúbia a napriek ochoreniu je chlapček pre všetkých naokolo usmievavé slniečko.

Bálintovi aj jeho rodine prajeme všetko dobré.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza