Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 41: Filipko

27. 12 2018 06:30 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Rodičia chcú pre milovaného synčeka urobiť všetko potrebné. Veria, že bude aj s ich pomocou a láskou zvládať ďalšie výzvy.

Filipko sa mal narodiť ako zdravý chlapček. Počas celého tehotenstva bolo všetko v poriadku, skutočnosť však bola iná. Narodil sa s oboma „konským“ nôžkami, rúčkami nehybne pri telíčku. Začal kolotoč vyšetrení. Postupne lekári stanovili Filipkovi viacero diagnóz. Každý deň Filipko bojuje a musí spolu s rodičmi vynaložiť oveľa viac úsilia ako jeho zdraví rovesníci aj na malý pokrok. Každý jeden však stojí za to. Veľmi dôležité je preňho rehabilitovať a pravidelne cvičiť. Vďaka pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 000 eur bude môcť Filipko absolvovať rehabilitačný pobyt v Adeli Medical Centre v Piešťanoch.

Všetky vyšetrenia počas tehotenstva vyšli negatívne. Rodičia sa nevedeli dočkať bábätka a vôbec netušili, že nastanú komplikácie. Filipko sa nakoniec narodil 10 dní po termíne, po vyvolaní pôrodu, s váhou 3 450 g. Po pôrode však prišiel šok. Filipko nehýbal rúčkami a mal obe nôžky (ľudovo povedané) konské, diagnóza: PEC equinovarus congenitus. Chlapček bol preložený do inkubátora. Rodičia najskôr nevedeli, o akú diagnózu ide. Dva dni po pôrode bol Filipko prevezený do Banskej Bystrice kvôli zvracaniu na JIS.

Tam sa podrobil vyšetreniam a lekári stanovili diagnózu: ARTHROGRYPOZA MULTIPLEX CONGENITA ktorá je veľmi ojedinelá a nie je známe, čo ju spôsobuje. Rodičia stále čakajú na výsledky genetických testov. Pridružili sa ďalšie diagnózy: Stridor, pokračovalo to Syndaktíliou a nakoniec aj Dolichocefáliou. Na JIS-ke zaviedli Filipkovi sondu, lebo nevedel papať sám. Postupne ho sestričky učili na fľašu. Bolo to náročné, keďže nevedel naraz ťahať aj dýchať a ešte aj prehĺtať.

Po ortopedických vyšetreniach museli FIlipkovi dať nôžky do sádier, ktoré nosil až do svojich troch mesiacov. Neskôr bol podrobený operácii oboch achiloviek. Po operácií musel mať opäť sadry ďalších 6 týždňov a odvtedy musí nosiť špeciálne Dennis Brownove topánky. Pred Filipkom bolo veľa práce v podobe pravidelných cvičení. Po prepustení z nemocnice preto rodičia vyhľadali fyzioterapeuta, aby ich synček začal čím skôr cvičiť Vojtovu metódou. Filipko mal navyše stále rúčky pri tele v pästičkách, ktoré nedokázal otvoriť a nedokázal nimi ani pohnúť. Rodičia s ním trpezlivo cvičili 4-krát denne.

Žiaľ, Vojtova metóda nestačila, a preto hľadali inú vhodnú rehabilitáciu. Tak sa dostali na pobyt do Adeli Medical Centra, ktorý vtedy dokázali financovať z vlastných zdrojov. Dvojtýždňový pobyt veľmi Filipkovi pomohol a posunul ho vpred a aj jeho rúčky sa tiež výrazne zlepšili.

Zohnať prostriedky na ďalší pobyt nie je pre rodičov v takejto situácii jednoduché. Pre svojho milovaného synčeka chcú urobiť všetko potrebné. Veria, že bude aj s ich pomocou a láskou zvládať ďalšie výzvy.

Filipkovi veľmi držíme palce a veríme v jeho ďalšie napredovanie.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza