Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 37: Izabelka

29. 11 2018 06:30 | Nadácia Mqrkíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Izabelkina mamička každý deň robí všetko čo, je v jej silách a verí, že raz aj ona bude zdravé dievčatko, ktoré si bude naplno užívať život.

Usmievavá Izabelka sa neočakávane narodila predčasne. S váhou 1040 g od prvých chvíľ bojovala o svoj život. Z nemocnice sa dostala domov až po troch mesiacoch intenzívnej lekárskej starostlivosti. V dôsledku CMV infekcie musela absolvovať dlhú liečbu, a postupne sa odkrývali ďalšie komplikácie. Jej mamička, ktorá na ňu ostala sama, pre ňu robí, čo môže, stará sa o ňu 24 hodín denne. Teraz, vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 300 eur bude môcť Izabelka spolu s maminkou absolvovať vytúžený intenzívny rehabilitačný pobyt v Adeli Centre v Piešťanoch.

Z bežnej prehliadky u gynekológa v 27. týždni tehotenstva bola náhle matka prevezená sanitkou do nemocnice na Antolskej v Bratislave. Tam sa začal boj o život ešte nenarodenej dcérky Izabelky. Mamička podstúpila vyšetrenia a s obavami čakala, čo sa bude diať. Prišli kontrakcie a pôrod sa už nedal udržať, nakoľko mala mamička v tele infekciu. Nasledujúci deň ráno sa narodila Izabelka. Extrémne nezrelá, s váhou 1 040 g, merala 36 cm. Bola predýchaná, zaintubovaná a prevezená na Jednotku vysoko špecializovanej starostlivosti o novorodencov.

Po par týždňoch lekári oznámili diagnózu : CMV- cytomegalovírus. Prvé preliečenie trvalo zhruba dva mesiace. Keďže bolo dievčatko anemické, v priebehu troch mesiacov dostala v nemocnici tri transfúzie krvi. Neskôr sa odhalili cysty na mozgu. Lekári matku upozorňovali, že v budúcnosti môže mať Izabelka kvôli týmto všetkým komplikáciám poškodený sluch, zrak a pohybový aparát. Pre matku bolo veľkým utrpením počuť niečo takéto a zároveň sa pozerať na svoje dieťa, ktoré bojovalo o život a cítiť tú bezmocnosť, ako jej nedokáže nijako pomôcť. Jediné, čo pre ňu mohla robiť celé tie tri mesiace, ktoré strávila v nemocnici, bolo nosiť jej každý deň svoje materské mlieko, klokankovať ju, hladkať, spievať jej a čítať rozprávky. A často aj plakať. Po troch mesiacoch bola Izabelka prevezená na Kramáre, kde v celkovej anestéze absolvovala laserovú operáciu očí, kvôli rozvoju retinopatie 2-3 štádia. Zákrok bol našťastie úspešný a Izabelkin zrak zachránený. Po pár dňoch si ju mamička mohla zobrať z nemocnice domov, plná neskutočnej lásky a nadšenia ako 2 896 g uzlíček šťastia.

Z nemocnice odchádzali poučené, ako správne cvičiť kvôli spastickému chrbátiku a zvýšenému svalovému napätiu. Mamička s Izabelkou cvičí kombinovane Vojtovu a Bobath metódu viackrát za deň. Postupne začali navštevovať rehabilitačné zariadenie v Petržalke, neskôr v Dunajskej Lužnej, kde sa dalo rehabilitovať ambulantne 2-krát do týždňa. Absolvovali už niekoľko rehabilitačných pobytov v Dunajskej Lužnej aj v Adeli Centre v Piešťanoch. Sú však finančne veľmi náročné, ale Izabelke pomáhajú posúvať sa v pred. A zároveň jej mamičku učiť, ako správne cvičiť z Izabelkou. Snaží sa zaobstarať rehabilitačné pomôcky, ktoré sú potrebné pre každodenné cvičenie. Doma to u nich vyzerá ako v rehabilitačnom zariadení, a mamička sa už cíti ako terapeut, keďže každé ráno vstáva s tým, že aj dnes idú bojovať a tvrdo cvičiť. Izabelke veľmi pomáha voda a plávanie na uvoľnenie svalstva. Starostlivosť o Izabelku a všetky terapie sú finančne naozaj náročné a peňazí nie je dosť.

Teraz ma Izabelka 16 mesiacov a je to večne usmiate dievčatko, ktoré plače iba veľmi zriedkavo. Bľaboce v jednom kuse, zrak má ako orol a počuje na ďaleko. Zatiaľ ešte neštvornožkuje, ale pokúša sa o to už pomaličky. Taktiež ani nedokáže sedieť sama, len na kolienkach, ale aj to musí byť vypodkladaná, aby nespadla. Cvičenie musí byť jej denno-dennou rutinou.

Izabelkina mamička každý deň robí všetko čo, je v jej silách a verí, že raz aj ona bude zdravé dievčatko, ktoré si bude naplno užívať život.

Držíme obom veľmi palce.