Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 34: Nikolka

07. 11 2018 09:00 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Za všetko, čo usmievavá trojročná zatiaľ slečna dokázala, vďačia jej rodičia odborníkom, lekárom, fyzioterapeutom.

Nikolka sa vypýtala na svet o tri mesiace skôr. Prvotnú nesmelú radosť zo skorého príchodu veľmi rýchlo vystriedal strach a boj o jej krehký život. Predčasný pôrod nezostal bez následkov. Dievčatko malo problémy s dýchaním, neskôr s trávením a k tomu diagnóza DMO. Napriek tomu, čím si Nikolka od narodenia prešla a denno-denne prechádza, je pre svoju rodinu slniečkom, bez ktorého si svoj život už nevedia predstaviť. Náročnú starostlivosť, ktorú si Nikolkin stav vyžaduje, zvláda jej rodina s trpezlivosťou a láskou. Vďaka finančnej pomoci vo výške 3 000 eur z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ bude môcť Nikolka absolvovať pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch.

Nikolka sa narodila už v 24. týždni tehotenstva, ako dieťa s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou 580 g a 29 cm. Od začiatku musela bojovať. Najväčším problémom bola atelektáza - nevzdušnosť pravého horného pľúcneho poľa, v dôsledku čoho musela byť nakoniec intubovaná viac ako dva mesiace. Lekári rodičom povedali, že bude dýchať za pomoci kyslíkového prístroja, ale našťastie na 24 hodinovom monitore všetko dobre dopadlo a dokázala ďalej dýchať sama.

Horšia správa prišla na tretí deň po Nikolkinom narodení, keď pani primárka rodičom oznámila smutnú správu, že sa majú prísť rozlúčiť s Nikolkou, že do polnoci to už jej krehké telíčko nebude zvládať. Našťastie to však Nikolka zvládla a ukázala sa ako veľká bojovníčka.

Ďalší zistený veľký problém bola vrodená chyba tráviacej sústavy - suspektná nepriechodnosť čriev. Netolerovala potravu, tak absolvovala laparotómiu (chirurgické otvorenie brušnej dutiny), kde jej urobili resekciu tenkého čreva a skrátili ho o 40 cm, následne jej zaviedli stómiu. Po tejto náročnej operácii konečne začala napredovať a priberať.

Ďalšia vážna diagnóza, ktorú si do života priniesla je detská mozgová obrna (DMO). U Nikolky sa jedná o hypotonickú formu, čo znamená spomalený motorický vývin. Zaostávala v držaní hlavičky v polohe na brušku, neskôr sa však postupne začala prevaľovať. Pri sedení má ešte dnes problém s udržaním rovnováhy a jemnou motorikou. Nepoužíva ručičky, nefunguje u nej veľmi úchop predmetu, keď tak len na pár sekúnd. S intenzívnymi rehabilitáciami začala od 9.-teho mesiaca. Cvičí trikrát denne Vojtovou metódou v kombinácii aj s Bobath metódou. Pokiaľ to rodine financie dovolia, absolvujú rehabilitačný pobyt v Dunajskej Lužnej.

Dnes je Nikolka trojročná slečna, a aj keď zatiaľ nerozpráva, nechodí, a aj napriek jej zdravotnému stavu je stále usmiata. Pre svojich blízkych je malým slniečkom bez ktorého by si už nevedeli predstaviť budúcnosť, aj keď bude ťažká.

Za všetko, čo zatiaľ Nikolka dokázala, vďačia jej rodičia odborníkom, lekárom, fyzioterapeutom. Uvedomujú si, že intenzívne cvičenie a správna starostlivosť je pre ich slniečko veľmi potrebná a oni pre to urobia všetko.

Nikolke prajeme veľa pokrokov a držíme palce.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza