Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 33: Kristínka

31. 10 2018 06:30 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Po bezproblémovom tehotenstve Kristínkiným rodičom lekári v siedmom mesiaci tehotenstva oznámili, že ich dcérka sa narodí s rázštepom chrbtice a hydrocefalom...

Malá Kristínka to od začiatku nemala ľahké. Narodila sa s rázštepom chrbtice a ďalšou diagnózou – hydrocefalom. Prvý polrok života strávila v nemocnici. Kristínka je však veľká bojovníčka, a po ťažkom začiatku, keď zvládla dlhý pobyt nemocnici a sériu operačných zákrokov, sa jej začalo pomaly ale isto dariť. A to najmä vďaka neúnavnej starostlivosti a láske svojich rodičov. Vedia, že ich dcérka má pred sebou ešte dlhú cestu a že musí intenzívne cvičiť. Vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 500 eur bude môcť Kristínka absolvovať pre ňu tak veľmi potrebný intenzívny rehabilitačný pobyt v Adeli Centre v Piešťanoch.

Po bezproblémovom tehotenstve Kristínkiným rodičom lekári v siedmom mesiaci tehotenstva oznámili tu najhoršiu správu, a to, že ich dcérka sa narodí s rázštepom chrbtice a hydrocefalom. Narodila sa s najťažšou formou rázštepu a to s otvorenou meningomyelokelou gibom a hydrocefalom. Počas prvého polroku života absolvovala mnoho operácií a prakticky ho celý strávila so svojou mamičkou v nemocnici.

Po prekonaní tohto náročného obdobia, sa Kristínkin stav výrazne zlepšil. Začala konečne vnímať a reagovať na okolie - otáčať hlavičku, postupne sa usmievať a reagovať na svet. Taktiež až v tomto čase bolo možné začať aspoň s masážami a s pozvoľným cvičením. Neskôr, keď mala Kristínka jeden rok, mohla začať cvičiť Vojtovu metódou, ktorú doteraz cvičí deň čo deň. Absolvovala jeden rehabilitačný pobyt v Dunajskej Lužnej, avšak doteraz nedrží hlavičku ani nesedí. Hýbe zatiaľ len ručičkami, nožičky sú zatiaľ úplne nehybné. V sede sa udrží len vďaka korzetu.

Žiaľ, postupne sa objavili ešte iné zdravotné problémy i komplikácie. Kristínka má problém aj s papaním a prehĺtaním, a navštevuje logopéda.

Napriek všetkému sa Kristínkin stav pomaličky zlepšuje a je neuveriteľné sledovať jej odhodlanie. Prekladá si hračky, miluje hudbu a spev, usmieva sa a reaguje na svojich blízkych. Ak by si sama vedela udržať hlavičku alebo sedieť s podporou, mohla by sa sama hrať, či jesť. Aj z tohto dôvodu sú pre Kristínku rehabilitácie veľmi dôležité, ale sú však finančne veľmi náročné.

Rovnako ako veľa iných rodín na Slovensku v podobnej situácii, pracuje len ocko, mamička sa stará o dcérku. Z jedného platu treba uhradiť chod domácnosti, úver, či základné Kristínkine potreby. Je veľmi ťažké, pri týchto podmienkach našetriť na rehabilitačný pobyt, ktorý by Kristínke mohol pomôcť s držaním tela ale i s problémom s jedením. Vďaka projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ je isté, že ju takýto pobyt v najbližšom období čaká.

Kristínke veľmi držíme palce v ďalšom napredovaní.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza