Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 31: Terezka

18. 10 2018 07:40 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Pre jej mamičku je malá princeznička stredom jej vesmíru, a hoci si veľmi dobre uvedomuje, že diagnóza jej dcérky je nevyliečiteľná, verí, že bude robiť pokroky.

Terezka bolo vrúcne očakávané dieťatko, ktoré sa malo narodiť zdravé. Napriek priaznivým výsledkom bolo však všetko inak. Dnes už 15-mesačná Terezka bojuje s diagnózou holoprozencefália a s tým súvisiacimi ďalšími ťažkosťami. Pre mamičku, ktorá na ňu ostala sama, je Terezka všetkým. Napriek finančnej tiesni, v ktorej sa obe ocitli, sa snaží Terezke zabezpečiť maximum toho, čo potrebuje. Ako každá matka, aj ona verí, že jej Terezka urobí pokroky a postupne zvládne základné veci. Aj preto sa obrátila na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ a vďaka finančnej pomoci vo výške 2 500 eur z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ sa Terezkinej maminke na chvíľu uľaví a bude môcť financovať potrebnú zdravotnú starostlivosť pre svoju dcérku či už vo forme terapií, cvičení, zdravotných pomôcok, ale aj ďalších režijných nákladov každodenného života za účelom podpory jej zdravia.

Terezkina maminka sa tešila na zdravú dcérku. V tehotenstve všetko prebiehalo v poriadku, každé vyšetrenie dopadlo dobre. Už pár hodín po jej príchode na svet sa všetko skomplikovalo a lekári mamičke oznámili, že je s Terezkou zle. Okamžite ju museli previezť do Martina na podrobné špecializované vyšetrenie. A práve odtiaľ prišla zdrvujúca správa, že Terezka je ťažko zdravotne postihnutá, diagnóza: holoprozencefália - vrodená chyba centrálnej nervovej sústavy, ťažko poškodený mozog.

Okrem toho má dievčatko ťažkú epilepsiu, rázštep pery a podnebia. Má zavedený PEG (sonda na kŕmenie), cez ktorý prijíma potravu. Na rozdiel od svojich zdravých rovesníkov sa Terezka nehýbe ani nerozpráva.

Napriek všetkému je to milované dieťa, ktorému sa mamička snaží zabezpečiť všetko potrebné, či už lieky alebo zdravotné pomôcky. Jej veľkým snom je absolvovať rehabilitačný pobyt, aby sa Terezka naučila aspoň základné pohyby a sedieť. Keďže mamička s dcérkou ostala sama, nemá ani rodičov, je každodenný život finančne náročný. Nevzdávajú sa však, a snažia sa bojovať spolu s Terezkou.

Terezka je stredom jej vesmíru, a hoci si veľmi dobre uvedomuje, že diagnóza jej dcérky je nevyliečiteľná, verí, že bude robiť pokroky postupne, krok za krokom. Každý pohyb je a bude zázrak.

Malej princezničke Terezke a jej maminke držíme palce.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza