Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 30: Paťko

11. 10 2018 10:30 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Jeho rodičia každý deň s láskou robia všetko pre to, aby mu pomohli žiť krásny a šťastný život, v ktorom sa bude môcť priblížiť zdravým deťom.

Príbeh malého Paťka sa začal ako mnohé iné. Tehotenstvo aj pôrod prebehli úplne v poriadku a chlapček sa javil ako zdravý. Až neskôr sa objavili prvé problémy a nasledovala séria vyšetrení. Paťko má poškodený mozog a od toho sa odvíja jeho vývin a celkový stav. Hoci finálna diagnóza zatiaľ stanovená nebola, je Paťko veľký bojovník, rovnako ako jeho rodičia. Veria, že pravidelným cvičením a rehabilitáciami sa bude jeho stav zlepšovať a ich synček bude napredovať. Pre mladých rodičov s dvomi deťmi je však takmer nemožné financovať všetko, čo ich synček potrebuje. Vďaka finančnej pomoci vo výške 2 500 eur z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ bude môcť Paťko absolvovať vytúžený pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch.

Paťko pribudol do rodiny ako druhé dieťatko. Po narodení Paťko vyzeral ako zdravé bábätko, no obvod jeho hlavičky bol na hornej hranici a preto začali navštevovať neurologickú ambulanciu. Od narodenia bol bacuľatý, takže to, že napredoval pomalšie, lekári pripisovali práve jeho vyššej hmotnosti. Žiaľ, keď dovŕšil deväť mesiacov a hneď po tom, ako začal cvičiť Vojtovu metódu kvôli zaostávaniu, prišli prvé epileptické záchvaty. Tieto záchvaty ho vo vývoji vrátili ešte viac späť.

Paťko je veľmi hypotonický a až do 17. mesiaca nedokázal piť a jesť nič iné ako mixovanú a riedenú stravu, a bol skoro stále chorý. Nedokázal vykašliavať hlieny, a z toho dôvodu museli čakať dlhých 17 mesiacov na prvú magnetickú rezonanciu, pri ktorej musel byť uspatý a úplne zdravý. Medzičasom Paťko absolvoval veľa vyšetrení, ktoré nič konkrétne nezistili, až na magnetickej rezonancii mozgu.

Paťko má poškodený mozog, ku ktorému vraj došlo v 1.trimestri tehotenstva a toto poškodenie mu spôsobuje zaostávanie a epileptické záchvaty. Rodičia zatiaľ nevedia, či je za tým aj nejaká iná príčina, pretože doterajšie výsledky boli vždy v poriadku. Čakajú ešte na výsledky z genetiky a podľa toho lekári rozhodnú, či Paťka čakajú ďalšie vyšetrenia alebo mu budú vedieť stanoviť diagnózu.

Najväčším snom rodičov je, aby bol Paťko aspoň v rámci možností samostatný, aby raz stál na vlastných nohách, dokázal sa najesť, napiť... Momentálne je pre nich veľmi dôležitý cieľ, aby sa aspoň posadil a udržal v sede. To totiž zatiaľ nedokáže. Keď ho mamička posadí, hneď spadne. No pravidelné rehabilitácie mu veľmi pomáhajú posilniť telíčko.

Aj napriek tomu, že Paťkov ocko pracuje a robí, čo môže a že sa snaží pracovať a niečo zarobiť aj mamička, nestačí to na to, aby mladá rodinka vedela utiahnuť všetky náklady spojené s rehabilitáciami a zároveň aj platiť za pobyty. Každý deň s láskou robia všetko pre to, aby svojmu synčekovi pomohli žiť krásny a šťastný život, v ktorom sa bude môcť priblížiť zdravým deťom.

Paťkovi držíme palce a prajeme veľa pokrokov.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza