Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 28: Simonka

26. 09 2018 12:00 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Rodičia Simonky robia všetko, čo je v ich silách a veria, že raz sa všetko na dobré obráti a Simonka bude chodiť - ak aj nie sama, tak aspoň s oporou.

Simonka mala byť zdravé dievčatko, všetky výsledky počas tehotenstva boli v poriadku. Jej príchod na svet bol však dramatický. Narodila sa týždeň po termíne vyvolávaným pôrodom, ktorý sa skomplikoval. Rodičia a ich malá dcérka si odvtedy prešli ťažkým obdobím. Dnes má Simonka 2 roky a 8 mesiacov a viaceré diagnózy. Je pred ňou ešte dlhá cesta, má však po svojom boku milujúcu mamu a ocka, ktorí sa pre svoju malú princeznú snažia robiť možné aj nemožné. Aby ich dcérka napredovala, aby urobila prvé kroky. Potrebná starostlivosť je však finančne náročná. Rodičia sa preto obrátili na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ s prosbou o pomoc a vďaka finančnej pomoci vo výške 2 500 eur bude môcť Simonka absolvovať rehabilitačný pobyt v Adeli Centre v Piešťanoch.

Pri pôrode všetko neprebehlo tak, ako malo. Možno, keby lekári vypočuli mamičku a netlačili na prirodzený pôrod za každú cenu, mohlo byť všetko inak. Simonkin príchod na svet sa skomplikoval až tak, že musela byť oživovaná a prevezená do Bratislavy na riadenú hypotermiu, aby neokysličený mozog nepoškodzoval ďalšie orgány. Tri dni strávila v umelom spánku a potom sa začalo s jej postupným preberaním. Nedokázala si udržať telesnú teplotu. Magnetická rezonancia však potvrdila závažné známky hypoxicko-ischemickej encefalopatie a objavili sa aj prvé kŕčovité prejavy epilepsie. Stratila sací reflex, kŕmená bola nasogastrickou sondou, ktorú sa rodičia v 2,5 mesiaci po dohode s doktorom rozhodli vytiahnuť a potrápiť sa bez nej. Bolo to však dobré rozhodnutie, pretože Simonka odvtedy papá len ústami, aj keď kŕmenie nie je jednoduché a stále sa pomaly učí prežúvať.

Dnes má Simonka 2 roky a 8 mesiacov a stanovené viaceré diagnózy - detská mozgová obrna-spastická kvadruparéza, epilepsia, strabizmus, mikrokránia, porucha príjmu potravy, axiálny hypotonus, akrálny hypertonus. Sama ešte nič nedokáže, ani sa len nepretočí. Vyžaduje si celodennú starostlivosť. Pravidelné intenzívne rehabilitácie jej však pomáhajú uvoľniť vyššie svalové napätie a spevniť chrbticu a bruško.

Napriek všetkým diagnózam je Simonka veľmi vnímavá a rozumná. Pravidelne každý mesiac cvičí v Trenčíne, chodí na očnú terapiu a začala aj s canisterapiou, ktorú si veľmi obľúbila. V pláne majú ešte kraniosakrálnu terapiu a biofeedback, prípadne magnetoterapiu v Maďarsku. Rodičia veľmi túžia po návrate do Adeli Centra, kde ich dcérka urobila veľké pokroky. Veria, že robia všetko, čo je v ich silách a že raz sa všetko na dobré obráti a Simonka bude chodiť - ak aj nie sama, tak aspoň s oporou. Zatiaľ im to Simonka všetko opláca krásnym úsmevom.

Simonke veľmi držíme palce!

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza