Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 24: Teo

31. 08 2018 07:15 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Šancou na skvalitnenie života dvojročného šibala je séria operácií v susednej Viedni, rehabilitácií a terapií, ktoré mu umožnia čo najviac sa zaradiť medzi zdravé deti.

Teo je spokojné, veselé a šibalské dieťa, ktoré zatiaľ veľmi statočne zvláda svoj neľahký údel. Dnes už dvojročný chlapček sa narodil koncom júna roku 2016 s vývojovou chybou pravej nôžky. Jeho šancou na skvalitnenie života je séria operácií v susednej Viedni, rehabilitácií a terapií, ktoré mu umožnia čo najviac sa zaradiť medzi zdravé deti. Finančné náklady na zdravotnú starostlivosť a všetko, čo k zlepšeniu svojho stavu potrebuje sú veľmi vysoké. Rodičia robia, čo môžu a nechcú nič zanedbať. Vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 000 eur budú môcť Teovi rodičia zaplatiť časť potrebných nákladov súvisiacich so zdravotnou starostlivosťou, potrebnou pre ich synčeka.

Teova pravá nožička je v členku vybočená smerom von a o niekoľko centimetrov kratšia, jednu z kostí predkolenia má veľmi krátku, chodidlo je o dosť menšie pri porovnaní s ľavou nôžkou a tiež mu chýba jeden prštek. Táto vada sa javí ako dg. pes ekvinovarus (tzv. konská noha), čo je dosť známa a bežná diagnóza. Rodičia si boli istí, že Teovi dobrý ortopéd na Slovensku pomôže. S prístupom a návrhom liečby na Slovensku však rodičia neboli spokojní, a tak sa rozhodli navrhované postupy prekonzultovať aj s iným lekárom.

Cez internet našli veľmi dobré recenzie na lekára vo Viedni. Dohodli si termín konzultácie. Keď zbadal Teovu nožičku, nemuseli nič vysvetľovať, hneď stanovil diagnózu - fibulárna hemimelia. Rodičov informoval o postupe liečby a o prognóze do budúcnosti. Dozvedeli sa, že sa ide o veľmi zriedkavú diagnózu. To, že mu chýba kosť, nie je až taký problém. Aj členok je možné vyrovnať jednou operáciou, ktorá sa má vykonať medzi 18-20 mesiacom. No hlavným problémom pri tejto diagnóze je, že noha nerastie alebo výrazne v raste zaostáva. To si bude vyžadovať asi 4 predlžovania, približne každé 4 roky. Sadrovanie, ktoré navrhoval lekár na Slovensku, sa nesmie robiť, lebo pri tejto diagnóze zväčša chýba aj časť svalstva a hrozí atrofia. Posledná otázka rodičov na doktora bola cena a to ich takmer položilo. Predbežné výdavky na liečbu - každá operácia cca 17 000 €, plus časté kontroly. A to nehovoriac o rehabilitáciách, zdravotných pomôckach a individuálnej obuvi. No v kútiku srdca boli šťastní, že je Teov „problém“ vôbec nejako riešiteľný.

Vo februári tohto roku Teo absolvoval prvú operáciu vo Viedni, kde mu nôžku vyrovnali a aplikovali mu Taylorov aparát. Vďaka nemu sa Teovu nôžka postupne predlžovala. Keď mu v júni aparát operačné odstránili, nôžka bola dlhšia o 4,17 cm. Následne mal ešte mesiac sadru. Momentálne je v štádiu postupného zaťažovania nôžky a učí sa chodiť. Postupuje to pomaly, ale Teo napreduje. Kontroly vo Viedni absolvuje každý mesiac.

Zdravotná starostlivosť doposiaľ stála rodičov viac ako 20 000 €. Ako všetci, aj Teovi rodičia túžia, aby ich dieťa ako-tak chodilo a dokázalo sa zaradiť do normálneho života, bez veľkých obmedzení. Teo aj po operáciách nebude mať nôžku úplne v poriadku, ale bude ju môcť používať.

Držíme Teovi veľmi palce!

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza