Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 21: Andráško

08. 08 2018 11:40 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Statočný ročný chlapček má v budúcnosti naplánované viaceré náročné operácie na viacerých častiach jeho krehkého telíčka.

Dnes už ročný Andráško prišiel na svet s viacerými vážnymi diagnózami. Nikto to nečakal. Trpí diagnózami AMC (Arthrogrypozis Multiplex Congenita) a kombinovanou PEC (tzv. konská noha). Má stuhnuté a skrátené svalstvo. Nehýbe rukami ani nožičkami. Na Slovensku diagnózu AMC nevedia liečiť. Malý Andráško má ešte pred sebou dlhú cestu, aby bol zdravý, ale je na najlepšej ceste a v dobrých rukách svojich rodičov. Vďaka ich láske a neúnavnej starostlivosti celej rodiny dosiahol chlapček, ktorý pred pár dňami oslávil svoje prvé narodeniny, obrovské pokroky. Vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2 500 eur bude môcť Andráško absolvovať ďalšie dôležité rehabilitácie, a rodičia budú môcť zakúpiť potrebné zdravotné pomôcky.

Počas celého tehotenstva bolo vraj všetko v poriadku. Pravidelné lekárske vyšetrenia nenaznačovali, že by mohol byť vôbec nejaký problém. Andráško sa narodil v 39. týždni s cisárskym rezom kvôli nie práve ideálnemu otočeniu v brušku.

Rodičia na jeho príchod s láskou čakali, no pripravil im veľké prekvapenie. Andráško nie je „bežné“ dieťa. Nepohybuje sa ako zdravé deti. Má nevyvinuté, skrátené svalstvo v atypickej polohe, lebo nemal dostatok plodovej vody v brušku. Našťastie, hlavičku, mozoček a vnútorné orgány má v poriadku. Všetci jeho blízki hovoria, že je rodený cestovateľ. Svoju prvú cestu absolvoval už 7 hodín po narodení. Transportovali ho z Galanty do Bratislavy, bol v ohrození života. Jeho váha bola kritická a navyše mal obrovský pruh (dobrá správa je, že už sa mu zmenšuje, ale pri terapii, keď plače, zvykne sa znova zväčšiť).

Na celej pravej strane mal dekubity, aj v uchu. Konskú nohu má na obidvoch nohách, ktorá je atypická kvôli jeho najzávažnejšej diagnóze AMC, ktorá je veľmi zriedkavá. V Andráškovom prípade to znamená, že mal nožičky pritiahnuté k brušku až tak, že mu nedokázali dať ani plienku. Nožičky mal tenké ako otcov palec, chodidlá vytočené, vykrútené dovnútra, prsty zrastené. Ručičky mal vedľa tela vyrovnané, vedel ich zdvihnúť max. 3 cm vedľa tela. Zápästie stuhnuté, prsty stuhnuto vyrovnané s minimálnym úchopom a ramená vybočené dozadu.

Rodičia mali zo začiatku veľké obavy, ale pre svojho synčeka hneď začali hľadať pomoc. Takto sa dostali na kvalitnú terapiu do Maďarska na DSGM (Dévény Anna terápia). Prvý pol rok chodili do Mosonmagyaróváru 2x týždenne, a mesačne 1x na 5-dňovú intenzívnu terapiu do Budapešti. Od marca sa snažia pravidelne absolvovať terapie v Győri. Zintenzívnili mu hodiny. Mesačne chlapček absolvuje okolo 22 hodín DSGM a v Galante cvičí Vojtovu metódu cca 15 hodín mesačne. Rodičia s ním musia často cestovať do Bratislavy kvôli rôznym iným vyšetreniam. Absolvoval napríklad Ponsetti metódu na korekciu konskej nohy, čo znamená sadrovanie nožičiek. Približne pol roka mal nohy zasadrované, napokon mu spravili achilotómiu na oboch nohách. Odvtedy nosí špeciálne topánky na držanie pozícií nožičiek. V bratislavskej protetike mu vyrobili špeciálne ortézy na zápästie, lakte a nohy.

Andráško má za sebou návštevu Nemecka a vyšetrenia už v dvoch špeciálnych klinikách v Aschau a Muhlhausene, kde sú špecialisti na jeho diagnózu. Kým robí pokroky s cvičeniami, bude zatiaľ cvičiť. V neuro-rehabilitačnom centre v Šoproni sa v jedenástom mesiaci udržal v sediacej polohe, čo mnohí brali ako zázrak. V budúcnosti má naplánované viaceré náročné operácie na viacerých častiach jeho krehkého telíčka.

Vďaka týmto terapiám robí obrovské pokroky, a to je možné iba vďaka pomoci dobrých ľudí. Všetko je veľmi finančne náročné – terapie, cestovanie, zdravotné pomôcky. K liečbe potrebuje pomoc a rodičia sú úprimne vďační každému, kto pomôže Andráškovi k plnohodnotnému životu.

Aj my Andráškovi a jeho rodičom držíme palce a želáme veľa pokrokov!

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza