Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 20: Viktorko

02. 08 2018 08:35 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Podľa pesimistických prognóz sa nemal dožiť pôrodu. Vďaka tímu skúsených lekárov je dnes tu a aj keď mu dávali len 6 mesiacov života, dnes už ročný bojovník sa nevzdáva.

Viktorko sa narodil s viacerými zdravotnými komplikáciami. Má holoprozencefáliu, mikrocefalickú hlavičku, komplikovaný rázštep pery a podnebia. Pravidelné a intenzívne cvičenia sú preňho nevyhnutné, pozitívne vplývajú na jeho celkový stav. Náklady na terapie sú však vysoké, a tak pravidelné cvičenia nevedia rodičia vždy chlapčekovi umožniť. Ako všetci rodičia, chcú aj oni pre svoje dieťa urobiť všetko potrebné, preto sa obrátili na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách“. Vďaka finančnej pomoci z projektu vo výške 2 500 eur bude môcť Viktorko absolvovať rehabilitácie v Dunajskej Lužnej a rodičia budú môcť zaplatiť lieky.

Holoprozencefália je vrodená chyba centrálnej nervovej sústavy. Aby Viktorko vo vývoji nestagnoval, musí cvičiť. Podľa možností cvičí Vojtovu metódu v Dunajskej Lužnej, ktorú im čiastočne prepláca poisťovňa až do veku 3 rokov, zvyšok však doplácajú rodičia. Finančne to nie je ľahké.

Keď Viktorkova mamička zistila, že je tehotná, bola šťastná, že sa dočká vysnívaného bábätka. Oznámili to rodine a všetci sa tešili. Hneď nato však nastali komplikácie a krvácanie. Nasledovala návšteva lekára, kľudový režim. Všetko opäť vyzeralo byť v poriadku. Pri kontrole mamička počula tlkot srdiečka, dostala prvú fotku.

V 21.týždni tehotenstva sa však lekárke pri vyšetreniach nepozdávala hlavička bábätka a boli odoslaní na odborné vyšetrenia do Dunajskej Stredy . Pocity, na ktoré si mamička spomína, boli strach o dieťa a beznádej. Vyšetrenia potvrdili lekárkine podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Vtedy aj zistili, že to bude chlapček - bojovník Viktor. Prognózy boli pesimistické, nemal sa dožiť pôrodu. So strachom a malou nádejou, že sa prístroje mýlia, nasledoval odber plodovej vody v 29. a magnetická rezonancia v 30. týždni tehotenstva. Všetky výsledky naznačovali, že malý Viktorko sa pôrodu nedožije. Jeho rodičia v kútiku srdca dúfali, že to je nie pravda. Viktorko sa nakoniec narodil v Bratislave na Kramároch. Vďaka tímu skúsených lekárov je Viktorko dnes tu. Mamička s ním mohla byť už na druhy deň po pôrode a bola pri ňom každý deň. Dávali mu 6 mesiacov života. V nemocnici dostali kontakt na neziskovú organizáciu Plamienok a dohodli sa na domácej starostlivosti. Pomáhajú im s Viktorkom. Rodičom, ktorí nevedeli, ako sa budú vedieť starať o ťažko chorého synčeka, sa trochu uľavilo, ale strach zostával.

Dnes už ročný Viktorko bojuje ešte aj s epilepsiou. Jeho záchvaty sú niekedy také silné, že upadá do bezvedomia. Nemá noštek ako iné deti. Ten jeho je prepadnutý do ústočiek a nemá podnebie. Jeho choroba nie je genetická, je to vraj chyba prírody. Vraj sa na túto chorobu neumiera, ale iba na iné, ťažšie pridružené choroby. Rodičia vedia, že na Slovensku je pravdepodobne viac detičiek, ako Viktorko, len o sebe nevedia. Je to ojedinelá choroba a tieto deti nie sú očkované kvôli epilepsii a nemôžu sa zdržiavať vo veľkých kolektívoch, ani sa prevážať vo verejnej doprave. Kvôli rázštepu pery má zavedenú sondu cez nos do žalúdka. Lekári pre epileptické záchvaty nechcú rázštep zoperovať, hoci neurologička operáciu schválila.

Rodičia musia so synom cvičiť, aby si vedel sadnúť, otočiť sa či postaviť sa, ale nakoľko má aj poruchu termolability, je to obmedzujúce. Cvičia, ako sa dá. Vojtovu metódu a masírovanie, majú špeciálnu hojdačku, tzv. Wingbo, snažia sa chlapčeka zapájať a hrať sa.

Držíme bojovníkovi Viktorkovi a jeho rodičom palce!