Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 18: Patrik

19. 07 2018 09:55 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Financovanie pravidelných rehabilitácií je pre mladú rodinu s tromi deťmi finančne náročné...

Malý Paťko sa narodil mamke po rizikovom tehotenstve ako predčasný darček k narodeninám v 34. týždni tehotenstva s vážnou diagnózou dextrokardia. Znamená to, že má srdiečko umiestnené na pravej strane. Okrem tejto diagnózy mu pred nedávnom diagnostikovali začiatočnú dystonickú formu DMO. Ako dvojročný, napriek snahe rodičov pravidelne navštevovať rehabilitačné pracovisko viackrát do týždňa, ešte stále nesedí a neplazí sa. Financovanie pravidelných rehabilitácií je pre mladú rodinu s tromi deťmi finančne náročné. Vďaka finančnej pomoci z projektu "Od začiatku v dobrých rukách" vo výške 2 500 eur bude môcť Paťko absolvovať rehabilitačný pobytov v Adeli Medical Centre v Piešťanoch.

Po narodení domov k svojím dvom bratom prišiel až o 2,5 mesiaca neskôr, keďže tento čas pre svoj veľmi nepriaznivý zdravotný stav musel stráviť v inkubátore. Následne sa začal nekonečný kolotoč návštev u špecialistov pre problémy s obličkami, pravidelné kontroly na hematológii, neurológii, gastroenterológii, očnom a hlavne kardiológii. V auguste 2016 absolvoval svoju prvú cestu do Bratislavy, kde bol v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb vyšetrený v umelom spánku a následne mu bola nastavená liečba. O dva mesiace neskôr absolvoval kontrolu a bola mu odporúčaná pravidelná kontrola v spádovej kardiologickej ambulancii.

Nasledovali rehabilitácie niekoľkokrát týždenne v Prešove a Košiciach. Na odporúčanie rehabilitačného lekára absolvoval Paťko osem dňový rehabilitačný pobyt v Tetis v Dunajskej Lužnej. Po návrate sa jeho pohybová aktivita a mobilita značne zlepšila a všetci boli nadšení z jeho pokroku. Radosť však po pár týždňoch vystriedal strach z dôvodu opakovaných hospitalizácii a komplikácii, kde Paťko musel opäť stráviť niekoľko týždňov v nemocnici, podstúpiť MRI, EEG a množstvo vyšetrení. Najhoršie pre mladú rodinku bolo, keď mu neurológ diagnostikoval začiatočnú dystonickú formu DMO, keďže ako dvojročný, prestal prosperovať a stav sa opäť zhoršil. Rehabilitačný lekár odporučil cvičenie Vojtovej metódy, avšak po dvoch týždňoch cvičenia nastala doslova pohroma, opäť sa vrátili z pol cesty naspäť a Paťkovi bola diagnostikovaná ďalšia diagnóza - epilepsia.

Paťko však potrebuje aj naďalej cvičiť. Jeho rodičia to nevzdávajú. Veríme, že vďaka ďalším rehabilitáciám bude Paťko napredovať.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza