Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 14: Vaneska

21. 06 2018 07:30 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Pre jej mamu je každý mesiac boj o prežitie a z toho mála, čo dostáva, nedokáže financovať terapie, ktoré Vaneska potrebuje, aby mohla napredovať...

Vaneskina mama mala už v šiestom mesiaci tehotenstva obavy, či jej dieťatko bude zdravé. Následné vyšetrenia a odber plodovej vody však postihnutie vylúčili a ona sa tešila na príchod dcérky. Napriek tomu sa malá Vaneska narodila predčasne a s viacerými zdravotnými komplikáciami. Diagnóza znie: hydrocefalus. Na zlepšenie zdravotného stavu dnes už takmer ročnej Vanesky sú potrebné rehabilitačné cvičenia a terapie. Mama, ktorá na Vanesku ostala sama, ich nevládze financovať. Vďaka finančnej pomoci vo výške 2 500 eur z projektu Nadácie televízie Markíza a spoločnosti Lidl Slovenská republika „Od začiatku v dobrých rukách“, bude môcť Vaneska absolvovať rehabilitácie, potrebné terapie a návštevy lekárov vo vzdialených ambulanciách.

Hydrocefalus je stav, keď sa v mozgu hromadí mozgomiešna tekutina – likvor. Ten sa tvorí a vstrebáva, cirkuluje v mozgu. Ak mu to nie je umožnené, dochádza k jeho hromadeniu v likvorových cestách, ktoré sa rozširujú, zatláčajú tkanivo v mozgu, čím sa narúša jeho funkcia. Výsledkom toho môže by narušenie pohybových a mentálnych funkcií dieťatka.

Vaneska už ako jednomesačné bábätko musela absolvovať vážnu operáciu, aj to v poslednej chvíli. Lekári jej veľké nádeje nedávali a prognózy ohľadne Vaneskinho vývoja neboli optimistické. Ona však o pár týždňov oslávi svoje prvé narodeniny. S mamou ostali samé a bojujú spolu aj s pomocou starých rodičov. Od dvoch mesiacov pravidelne cvičí Vojtovu metódu, potrebuje intenzívne rehabilitovať. V dôsledku svojej diagnózy má ochabnuté svalstvo, nevyvíja sa tak, ako jej zdraví vrstovníci. V najbližších rokoch ju čaká ešte niekoľko operácií.

Dievčatko už absolvovalo jednu rehabilitáciu v Dunajskej Lužnej, v priebehu roka ich však potrebuje viac. Pre Vaneskinu mamu je každý mesiac boj o prežitie a z toho mála, čo dostáva, nedokáže financovať potrebné terapie. Vaneska však terapie potrebuje, aby mohla napredovať, je pred nimi dlhá cesta. Jej mama urobí všetko pre to, aby svojej dcérke pomohla. My im držíme palce!

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza