Od začiatku v dobrých rukách cover

Príbeh č. 13: Tadeáško

14. 06 2018 23:45 | Nadácia Markíza
Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Rodičia Tadeáška napriek všetkým diagnózam veľmi túžia, aby ich synček napredoval. Najviac ich povzbudzuje, že chce napredovať aj on sám!

Dnes dvojročný Tadeáško sa v 40. týždni narodil s mnohými diagnózami. Priebeh tehotenstva bol v poriadku do 7. mesiaca, keď hrozil predčasný pôrod, našťastie to s maminkou ustáli a rodina očakávala príchod druhého zdravého dieťatka. Tadeáškov vývin však ohrozil cytomegalovírus, ktorý skomplikoval jeho zdravotný stav. Spolu s rodičmi chce Tadeáško napredovať napriek nepriazni osudu, potrebuje najmä veľa cvičiť. Jeho mamička sa preto obrátila na tím projektu „Od začiatku v dobrých rukách“. Vďaka finančnej pomoci z projektu vo výške 2.500 eur bude môcť Tadeáško absolvovať pobyt v rehabilitačnom centre Renona.

Napriek tomu, že mamička absolvovala amniocentézu, žiaden syndróm sa z genetického vyšetrenia nepotvrdil. Pôrod bol spontánny, popôrodná adaptácia sťažená, zakrvácanie do mozgu, nepravidelné dýchanie, petéchie... Nasledovalo veľa vyšetrení, o ktorých sa rodine ani v zlom sne nesnívalo.

Tri týždne bol Tadeáško sondovaný, mliečko dostával celé tri mesiace len odsávané. Ešte v pôrodnici bol zistený prekonaný cytomegalovírus (CMV), ktorý je nebezpečný pre tehotné ženy a žiaľ, počas tehotenstva nebol matke zistený. U nenarodeného dieťaťa je pri infikovaní CMV veľké riziko vážnych zdravotných problémov. Asi 10% infikovaných detí sa narodí s bežnými problémami ako predčasný pôrod, pľúcne problémy, žltačka, anémia, nízka hmotnosť, zápal očných spojoviek. Asi 90 % takto nainfikovaných detí sa narodí úplne v poriadku, bohužiaľ asi u 20 % z nich sa neskôr vyvinú problémy so sluchom a mentálna retardácia.

U Tadeáška sa vírus prejavil mikrocefáliou, sekundárnou epilepsiou, percepčnou obojstrannou poruchou sluchu. Má aparátiky na uškách. Absolvuje pravidelné neurologické vyšetrenia - EEG, nakoľko má taktiež poruchu centrálneho nervového systému - hypotonický syndróm. Po vykonaní magnetickej rezonancie lekári diagnostikovali ďalšiu diagnózu - Dandy-Walker malformáciu. Aby toho nebolo dosť, má Tadeáško problém aj s očkami, a ťažké mentálne zaostávanie - DMO-dyskinetická forma. Aktuálne je Tadeáško po troch operáciách, najvážnejší je obštrukčný megaureter, kde hrozilo trvalé poškodenie obličky.

Rodičia Tadeáška napriek všetkým týmto diagnózam veľmi túžia, aby ich synček napredoval. Najviac ich povzbudzuje skutočnosť, že chce napredovať aj on sám! A tak poctivo niekoľkokrát denne cvičia a rozvíjajú motoriku. K zlepšeniu celkového stavu veľmi pomáhajú aj rehabilitačné pobyty v špecializovaných centrách, ktoré nie sú hradené zdravotnou poisťovňou a pre rodinu sú finančne náročné. Ich absolvovanie v útlom veku je pre dieťa ako je Tadeáško kľúčové.

Spolu s rodičmi veríme, že Tadeáško už tak skoro do nemocnice nepôjde a držíme malému bojovníkovi palce v napredovaní.

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza
 

Od začiatku v dobrých rukách
Foto: Nadácia Markíza